MOZAMBİK ZİMPETO KONUTLARI HABERİ

akay inşaat

YURTDIŞI MÜTEAHHİTLİKTE MORAL VEREN İMZA

Akay İnşaat A.Ş., Mozambik’te 1 milyar dolarlık konut anlaşmasını yaptı. Anlaşmanın ilk etabı, 5 bin konutluk projeyi kapsıyor. Sonrasında ise ikinci paket için tekrar masaya oturulacak. Türk Lirası, dolar karşısında tarihinin en büyük kayıplarını yaşarken Akay İnşaat A.Ş. en önemli döviz kalemlerinden olan yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde büyük bir anlaşmaya imza attı. Mozambik’te 1 milyar dolar büyüklüğünde 5 bin konutluk proje için anlaşmaya varan şirket ikinci proje için de görüşmelerini hızlandırdı. Akay İnşaat A.Ş. Başkan Yardımcısı Murat Öztürk, Mozambik’te Maputo Ticaret Merkezi’nin ve 5 bin konutun inşaatına Temmuz-Ağustos gibi başlayacaklarını belirtti. Öztürk, bu iş için Türkiye’den her yıl 100 milyon dolarlık ihracat yapacaklarını açıkladı. Mühendislik ve müteahhitlik hizmeti veren Akay İnşaat A.Ş., Mozambik’te 1 milyar dolarlık yatırım yapacak. Mozambik Ticaret Odasıyla yaptıkları anlaşmayı ve 5 bin konut projesini DÜNYA ile paylaşan Akay İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Öztürk, Maputo Ticaret Merkezinin ve 5 bin konutun inşaatına Temmuz-Ağustos gibi başlayacaklarını belirtti.

İnşaat Malzemesi Türkiye’den Gidecek Türkiye’den her yıl 100 milyon dolarlık ihracat yapacaklarının da altını çizen Öztürk, “Mozambik’te inşaat malzemesi yok Türkiye’den götüreceğiz malzemelerimizi. Ortak bir istihdam da yaratacağız. Şu anki ekonomik çerçeve içinde güzel bir iş. Tahmin ediyorum bu 1 milyar dolarla kalmayacak 3 yıllık bir sürede daha da yükselecek. 2 projeyle Türkiye ekonomisine ciddi katkı saylayacağız” dedi. Mozambik Ticaret Odası ile yaptıkları Maputo Ticaret Merkezi projesiyle yaklaşık 220 milyon dolar yatırım yapacaklarını kaydeden Antalya Arena’da kullandıkları güneş panel sistemlerini Mozambik’te de kurmayı düşündüklerini söyleyen Öztürk, “Bu konuda da çalışmalarımız var. Mozambik’te çok sık elektrik kesintisi yaşanıyor. Burada Antalya’da yaptığımız gibi güneş panelleriyle çatıları döşediğimiz zaman binalar kendi elektriğini üretecek” dedi. Evlerin satışı konusunda da farklı bir finansman modeli izleyeceklerini kaydeden Öztürk, “Daha kaliteli yapıları çok daha uyguna satacağız. Kira öder gibi ev sahibi olacak insanlar” ifadelerini kullandı

Ticaret Odasının Arsasına Yapılacak olan inşaat için Öztürk, “Mozambik Ticaret Odasının üzerinde eski banalar olan okyanus manzaralı çok kıymetli bir arsası var. Bize bu arsayı bedelsiz tahsis ettiler. Onlara 3 bin metrekare yer ayıracağız ve bu arsaya AVM, ofisler ve konutlar inşa edeceğiz. Bunun karşılığında 80 bin metrekare alanda da kendimize inşaat yapacağız. Proje çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu. . Maputo Belediyesi ile 5 bin konutluk bir anlaşma yaptıklarını da sözlerine ekleyen Öztürk, her yıla bin konut teslim edeceklerini belirtti. Bunun 700 milyon dolarlık bir proje olduğunun altını çizen Öztürk, “Toplamda 1 milyar dolar gibi bir projeye imza attık. 5 bin konutluk projemizin mimarlık çalışmaları bitti. Proje çalışmaları da bitmek üzere tahminimce Temmuz-Ağustos gibi hem Maputa Ticaret Merkezinin hem 5 bin konut projemizin inşaatına başlayacağız. 2018’de ilk bin konutu teslim etmiş olacağız” diye konuştu. Proje çalışmaları esnasında Türkiye Büyükelçiliğinden önemli destek bulduklarını ifade eden Öztürk, ” Her ülkede elçiliklerimiz böyle destekleyici olsa Türk iş adamlarımızın başarıları artar” dedi.

“Türkiye’den her yıl 100 milyon dolarlık ihracat yapacağız”

Mozambik’te inşaat malzemesi olmadığını aktaran Öztürk, Türkiye’den her yıl 100 milyon dolarlık bir ihracat yapacaklarını belirtti. 2 yıl içinde Mozambik’te inşaat malzemelerinin satışının yapılacağı bir mağaza açmayı planladıklarını kaydeden Öztürk, “Türkiye’den ihracat yapacağız hem orada hem de Güney Afrika’ya ve çevre ülkelere satacağız. Afrika Birliği nedeniyle gümrüksüz bazı ülkelere de satma imkanımız olacak” ifadelerini kullandı. Önümüzdeki dönemde işlerinin ağırlıklı kısmının Afrika’da olacağını ve projelerin tamamlanmasından sonra Mozambik Ticaret Odası tarafından yeniden bedelsiz tahsis edilecek 2 arazi olduğunu aktaran Öztürk, yeni projelerle devam etmek istediklerini söyledi. Öztürk “Biz bundan sonra Mozambik’te oluruz. Türkiye’de işlerimiz devam edecek ama ağırlık Afrika olacak. Diğer ülkelere de gireceğiz. Güzel bir başlangıç yaptık” diye konuştu.

Ocak 10, 2017 - Dünya Gazetesi

2017-AKAY İNŞAAT A.Ş.